Anasayfa Yeni Ürünlerimiz Hesabınız Alışveriş Sepetiniz İletişim Bilgileri
Derin Marin Shop: Ürünlerimiz Hakkında Bilgi Edinin, On-line Alışveriş Yapın Derin Marin Yat Malzemeleri ve Çelik Halat: Güneş Pili, Rüzgar Türbini, Alternatif Enerji, Çelik Halat, 316 Kalite Marin, Opinel Çakıları Derin Marin Yat Malzemeleri ve Çelik Halat: Güneş Pili, Rüzgar Türbini, Alternatif Enerji, Çelik Halat, 316 Kalite Marin, Opinel Çakıları Derin Marin Yat Malzemeleri ve Çelik Halat: Güneş Pili, Rüzgar Türbini, Alternatif Enerji, Çelik Halat, 316 Kalite Marin, Opinel Çakıları Derin Marin Yat Malzemeleri ve Çelik Halat: Güneş Pili, Rüzgar Türbini, Alternatif Enerji, Çelik Halat, 316 Kalite Marin, Opinel Çakıları Derin Marin Yat Malzemeleri ve Çelik Halat: Güneş Pili, Rüzgar Türbini, Alternatif Enerji, Çelik Halat, 316 Kalite Marin, Opinel Çakıları
Derin Marin Shop: Ürünlerimiz Hakkında Bilgi Edinin, On-line Alışveriş Yapın Derin Marin Shop: Ürünlerimiz Hakkında Bilgi Edinin, On-line Alışveriş Yapın Derin Marin Yat Malzemeleri ve Çelik Halat: Güneş Pili, Rüzgar Türbini, Alternatif Enerji, Çelik Halat, 316 Kalite Marin, Opinel Çakıları Derin Marin Yat Malzemeleri ve Çelik Halat: Güneş Pili, Rüzgar Türbini, Alternatif Enerji, Çelik Halat, 316 Kalite Marin, Opinel Çakıları Derin Marin Yat Malzemeleri ve Çelik Halat: Güneş Pili, Rüzgar Türbini, Alternatif Enerji, Çelik Halat, 316 Kalite Marin, Opinel Çakıları

Derin Marin Yat Malzemeleri ve Çelik Halat: Güneş Pili, Rüzgar Türbini, Alternatif Enerji, Çelik Halat, 316 Kalite Marin, Opinel Çakıları

Derin Marin Yat Malzemeleri ve Çelik Halat: Güneş Pili, Rüzgar Türbini, Alternatif Enerji, Çelik Halat, 316 Kalite Marin, Opinel Çakıları Derin Marin Yat Malzemeleri ve Çelik Halat: Güneş Pili, Rüzgar Türbini, Alternatif Enerji, Çelik Halat, 316 Kalite Marin, Opinel Çakıları Derin Marin Yat Malzemeleri ve Çelik Halat: Güneş Pili, Rüzgar Türbini, Alternatif Enerji, Çelik Halat, 316 Kalite Marin, Opinel Çakıları Derin Marin Yat Malzemeleri ve Çelik Halat: Güneş Pili, Rüzgar Türbini, Alternatif Enerji, Çelik Halat, 316 Kalite Marin, Opinel Çakıları Derin Marin Yat Malzemeleri ve Çelik Halat: Güneş Pili, Rüzgar Türbini, Alternatif Enerji, Çelik Halat, 316 Kalite Marin, Opinel Çakıları
 
Derin Marin Yat Malzemeleri ve Çelik Halat: Güneş Pili, Rüzgar Türbini, Alternatif Enerji, Çelik Halat, 316 Kalite Marin, Opinel Çakıları

Günes Pili Çeşitleri

Günes PiliGüneş pilleri Türkiye'de çeşitli şekillerde adlandırılmaktadır. Bunların içinde en fazla kullanılanı Güneş Pili, Güneş Paneli veya Solar Panel'dir.

Güneş pillerinin işlevi güneş veya solar kollektörlerden farklidir. Kollektörlerin işlevi güneşten gelen termik enerjiyi toplamak ve aktif veya pasif olabilen bir transfer sıvıya aktarmaktır. Bu sistemler genelde sıcak su elde edilebilmesi için kullanılır.

Güneş pillerinin işlevi ise fotovoltaikdir. Güneş pilleri (fotovoltaik piller), yüzeylerine gelen güneş ışığını (foton) doğrudan elektrige dönüştüren yarı iletken maddelerdir. Daha detayli bilgi için burayı tıklayınız.

Güneş pili modülleri genelde üçe ayrilir.

Bunlar: Monokristalin , Polikristalin veya CIS'tır.

Güneş pillerinin üretiminde hammadde olarak yarı iletken olan silisyum kullanılır. Silisyum hammadde olarak dünyada sınırsız sayilabilir, sadece güneş pillerinin üretimi için gereken saf silisyum (temiz hali) yeterince üretilememektedir. Silisyum şu an tüm elektronik ürünlerde kullanıldığı için, üretim var olan rağbete yetişememektedir ve ayrıca dünyada sayısı az olan bir kaç şirket saf silisyum üretme kapasitesinde ve bilgisindedir.

Güneş Pili Türleri

Monokristalin

Monokristalin güneş pilleri 20% verimlik kapasitesindedir. Kalite ve verimlilik açısından monokristalin güneş pilleri en iyileridir ama üretimi teknik ve zaman açısından uzun sürdüğü için fiyat olarak pahalıdırlar. Monokristalin güneş pilleri uzun vadeli yatırım için en iyi seçenektir.

Güneş pilinin monokristalin olması demek tüm maddenin sadece kristalinden oluşması ve materyalin atomar yapısının homojen olmasi demektir. Doğada bulunan tüm kristalin bileşimler aslında polikristalindir, sadece elmas neredeyse mükemmel monokristalin özelliğe sahiptir.

Polikristalin

Polikristalin güneş pilleri 16% verimlilik kapasitesindedir. Kalite ve verimlilik açısından polikristalin güneş pilleri monokristalin olanlar kadar iyi olmasa bile en fazla üretilen türlerdir, nedeni ise maliyetinin daha düşük ve verimlilik/maliyet oranının hayli yüksek olmasıdır.

Polikristalin demek materyalin monokristaline göre tek kristalinden oluşmaması, yani materyalin tam olarak homojen olmamasıdır.

CIS

CIS-Hücreler : CIS = Copper-Indium-Diselenid (Bakir-Indiyum-Diselenid = CuInSe2)

CIS-Hücreler ince tabakali güneş pillerindendir. Klasik güneş pilleri (mono. veya polikristalin kalin tabakali hücreler) 180-350 µm kalinlinliktadirlar, CIS olanlar ise 5 µm kalinliktadirlar. Düşük olan tabakadan dolayı maliyeti çok düşük olması ve verimliligi 10% kadar olması bir çok açıdan avantajlidir.

CIS'in ayrıca ışığın bant genişliğinin büyük bölümünü kullanabildiği için kötü hava koşullarında bile istiklarlidir. Ayrica CIS teklonolojisi yarı şeffaf güneş pili üretimi sağlamaktadır ve ileride belki pencerelerde veya güneş kollektörlerinde kullanma imkanı sağlayabilir.

CIS teknolojisinin tek dezavataji indiyum olmasidir, çünkü indiyum'um dünyada sınırlı bir madde olması düşündürücüdür ama üretimde çok az kullanıldığı için bu, şu an için sorun olarak görülmemektedir.


Kullanım İmkanları

Güneş pilleri elektrik üretimi için kullanilir. Güneş pilleri ile elektrik şebekesinden uzak yerlerde elektrik üretme imkanının yanı sıra elektrik şebekelerine elektrik üretip satma imkanı sunmaktadır.

Türkiye Cumhuriyetinde 5346 No.lu kanunun [1] kabulunden sonra yenilenebilir enerjiler daha çok önem kazanmistir. Belgeli yenilenebilir enerji üreticilere satış garantisi veren bu kanunun benzerleri, çesitli Avrupa Birliği ülkelerinde de uygulanmaktadır.

Güneş pilleri kullanımı aynı zamanda uzun vadeli yatırım demektir. Genelde güneş pilleri 25 yil içinde verimliliğinden sadece 20% kaybetmektedir. Bu, CIS modüllerinde ise 10-15 yildir. Üreticiler, buna dair garanti vermektedir.

Güneş pillerine yaptığınız yatırım, devletin yenilenebilir enerji geri satın alma fiyatlarını revize etmesi ile birlikte kısa süre içinde yaptığınız yatırımı geri dönüştürecek ve para kazandıracaktır.Yatırım İmkanları

  1. Ada sistemi sizlere elektrik şebekesinden uzak yerde elektrik kullanımı sağlayacak ve genel yaşantınızı südürmeye imkan sağlayacaktır. Bunlar yayla evlerinde, kırsal alanda, teknenizde, sera sulamasında vs. kullanılabilir.

  2. Elektrik üretimi için güneş pilleri çok avantajlıdır, çünkü üretilen elektriği solar akümülatörlerinde depolamadan elektrik şebekesine dogrudan satma imkani oluşmaktadır.
    Elektrik kesintisine önlem olarak ayrıca evinizin elektriğine bağlayip elektrikler kesildiğinde siz bunu farkına varmadan devreye girer.

  3. Fabrika elektrik üretimi kurulabilir. Bu büyük sistem ile büyük üretim tesislerinin elektrik ihtiyaci karşılanır. Solar Fabrik tesisleri 0% CO 2 emisyonu ile çalışmaktadır! Köylerin elektrik giderini karşılamak için güneş pili sistemi veya hibrid sistem (güneş pili ile rüzgar gülleri) kurulabilir.

 

Derin Marin Yat Malzemeleri ve Çelik Halat: Güneş Pili, Rüzgar Türbini, Alternatif Enerji, Çelik Halat, 316 Kalite Marin, Opinel Çakıları

PROJELERİMİZ
Gerçekleştirdiğimiz projeler hakkında detaylı bilgiler
>>Daha detaylı bilgi...

Güneş Pili nden Elektrik Kazanımı
Güneş Pili nden Nasıl Elektrik Kazanılır?

>>Daha detaylı bilgi...

Güneş Pili nin Yapısı
Güneş Pili nin Yapısı ve Çalışması
>>Daha detaylı bilgi ..

Güneş Pili Sistemi
Güneş Pili Sistemlerinin Kurulumu
>>Daha detaylı bilgi...

Güneş Pili / Güneş Paneli Çeşitleri
Farklı Güneş Pili / Güneş Panellerinin Özellikleri
>>Daha detaylı bilgi ..

Ada Sistemi Nedir?
Hiçbir enerji kaynağının olmadığı yerlerde güneş enerjisi ile elektrik üretimi nasıl gerçekleşir? Güneş pili sistemlerini oluşturan komponentlerinin işlevi nedir?
>>Daha detaylı bilgi ..

Güneş Pili nin Kullanım Alanları
Güneş Pili nin Potansiyel Kullanım Alanları
>>Daha detaylı bilgi ..

Teknelerde Güneş Pili Kullanımı

Karavanlarda Güneş Pili Kullanımı

Tarımsal Sulamada Güneş Pili Kullanımı

Greenpeace Enerji Devrimi

Derin Marin Yat Malzemeleri ve Çelik Halat: Güneş Pili, Rüzgar Türbini, Alternatif Enerji, Çelik Halat, 316 Kalite Marin, Opinel Çakıları Derin Marin Yat Malzemeleri ve Çelik Halat: Güneş Pili, Rüzgar Türbini, Alternatif Enerji, Çelik Halat, 316 Kalite Marin, Opinel Çakıları
Derin Marin Yat Malzemeleri ve Çelik Halat: Güneş Pili, Rüzgar Türbini, Alternatif Enerji, Çelik Halat, 316 Kalite Marin, Opinel Çakıları Derin Marin Yat Malzemeleri ve Çelik Halat, Bodrum, Muğla
Merkez Tel +90 252 3162703-04 Faks: +90 252 3162705 GSM: +90 541 8555365
E-mail:info@derinmarin.com